ANKETA: Smrt ze soucitu proti legislativě, zachoval se Marek správně?

Marek byl po návratu z nucené dovolené za své agresivní chování v práci hned první den postaven před závažné rozhodnutí. Pacient ho prosil o smrt, naživu ho udržoval už jen přístroj. Zachoval se lidsky, ovšem nezákonně. Souhlasíte s tím?

Záchranář Marek se v 891. díle Ordinace setkal s na smrt nemocným sedmdesátiletým Jaroslavem Píclem, ve finálním stádiu rakoviny plic. Na živu ho uměle udržoval už jen přístroj (ICD). Odkázán na něj, lůžko a trpící bolestmi žádal mladého záchranáře, aby ukončil jeho trápení jednou provždy. Smrt vítal, byl na ni připraven a stala se pro něj vysvobozením i osvobozením jeho milující a věrně pečující manželky.

Ordinace: Vojta, Marek a pacient Pícl se ženou
Zdroj: Nova.cz

Prvotní Markova reakce bylo odmítnutí. Jako lékař o život bojuje, nebere ho. Jenomže, jaký tohle život je, že? Vidět Pícla trpět a nemoct nic dělat, jen ho znovu poslat domů a nechat ho čekat, až mu selže jiný orgán, nechat ho pomalu v bolestech umírat... To nakonec nemohli udělat Marek ani Vojta.

Jenomže, i po souhlasu, vypnout Píclovi přístroj bylo a je proti české legislativě jako jakákoliv jiná forma eutanazie – tedy usmrcení na žádost. Jako lékař i občan ČR Marek Pícla tak říct zabil, ale jako empatický člověk se zachoval lidsky a pomohl mu důstojně zemřít, ukončil jeho beznadějný stav. Dva odlišné pohledy, které stále rozdělují společnost. 

Ordinace: Marek umožnil Píclovi zemřít
Zdroj: Nova.cz

Vojta poslal Pícla domů na reverz a Marek vymyslel, jak jeho přístroj deaktivuje. O to se postaral magnet a Pícl tak v klidu, doma, jak si přál, zemřel. Oficiálně na selhání srdce...

Marek ví, že udělal dobrou věc. A co si o tom myslíte vy? Zachovali byste se v jeho kůži stejně?

Anketa

Zachoval se ve vašich očích Marek správně - lidsky?

Hlasovalo 3537 lidí.

Anketa

Být v jeho kůži, udělali byste to samé?

Hlasovalo 2961 lidí.

 

Nova.cz