Lidí v exekuci přibývá. Jak se popasovat s dluhy a nepatřit mezi ně?

ušetřeno
Zdroj: oficiální zdroj

Každý desátý Čech je v exekuci. Za poslední rok jich přibylo 31 000. Dohromady je po české populaci vymáháno zhruba 332,6 miliard korun. A exekuce se netýká pouze ekonomicky aktivních lidí, v dluzích až po uši je i mnoho náctiletých a seniorů. Co dělat když i vás dluhy ženou do finanční tísně? Je možné se exekuci vyhnout?

Obáváte-li se, že se brzy dostanete mezi 863 000 Čechů, kteří se potýkají s exekucí, pak je na čase neotálet a začít jednat. Dluhy se sami nevyřeší.

Nečekejte za dveřmi na exekutora

Pokud už klepe exekutor na dveře, nejspíš se exekuci nevyhnete, jestliže ale začnete své dluhy řešit včas, máte šanci, že se jich jednou zbavíte. Důležité je mít o všech dluzích přehled. Do exekuce vás mohou dostat:

- klasické spotřebitelské půjčky,
- nebankovní mikroúvěry,
- elektrospotřebiče na splátkový prodej,
- nezaplacené účty za telefon,
- zapomenutá pokuta za jízdu na černo v MHD.

Ověřte si, zda nejste vedeni v registru dlužníků, ujistěte se, že vás netrápí žádná nesplacená nebankovní půjčka, zavolejte dodavatelům energií a mobilních služeb, zdravotní pojišťovně i bance a zeptejte se, zda u nich nemáte dluhy. Aktivně se zajímejte. Díky tomu předejdete „dluhovým kostlivcům,“ které by na vás mohli za pár let někde vyplavat.

Nesplácejte dluh dluhem

Jestliže dluhy máte a jestliže nemáte na jejich úhradu, pak je neřešte další půjčkou. Splácet úvěr úvěrem je nesmyslné a finančně nebezpečné. Tento způsob splácení vás před exekucí neochrání, naopak vám cestu k exekutorovi ještě zkrátí.

Není-li zbytí, pak pro úvěr jděte jen k ověřenému poskytovateli. Nabídky půjček si pečlivě porovnejte a vyberte tu pro vás nejvýhodnější. S porovnáním vám pomůže finanční portál půjčka.co a s poctivostí nebankovní společnosti zas Česká národní banka. Ta od letošního roku rozdává férovým úvěrovým poskytovatelům licence.

Dluhy konsolidujte a refinancujte

Máte na krku nevýhodný dluh a nevíte, co s ním? Pokud nemáte na jeho úhradu, pak si vyjednejte nové výhodnější podmínky pro jeho splácení. Drahou půjčku tak refinancujte.
Pakliže těch dluhů máte více, využijte konsolidace. Všechny je slučte do jednoho a začněte je taktéž splácet za nových podmínek, které hravě zvládnete i s vaším měsíčním rozpočtem. Konsolidovat a refinancovat půjčky můžete jak u své banky či nebankovní společnosti, tak i u konkurence.

Vytvořte si finanční rezervu

Pokud se řadíte k těm, kteří se v dluzích ještě netopí až po uši, je nejvyšší čas zamyslet se nad svou finanční stránkou a ujistit se, že vás případný výpadek příjmů nebo nenadálý výdaj nedostane do dluhové pasti. Důležité je pro takové situace mít vytvořenou finanční rezervu.

Finanční rezerva by měla být v podobě:

- šesti měsíčních výdajů,
- tří měsíčních příjmů.

Nedisponujete vlastní finanční rezervou? Začněte si ještě dnes odkládat 10 % z příjmů každý měsíc.

Komerční článek